Zpětná vazba – Seminář DigladioRu (Mistrovské seky dle Lichtenauera)

Ahoj naši čtenáři, dne 28.8.2021 jsme absolvovali seminář pod vedením Zdenála, který pořádala škola Digladior. Seminář byl vedený na téma:
„Mistrovské seky dle Lichtenauera“
fb událost naleznete zde.

Semináře za P.A. se zúčastnil Jindra a Kubix a tímto článkem chceme sdělit zpětnou vazbu, poděkování a důvod účasti na semináři.

Důvodů pro účast na semináři bylo hned několik. Zajímavé téma, možnost porovnat informace o Tajných secích Lichtenauera, zkušenost jak vede seminář škola Digladior a zkušenost pro Kubixe, jak se dají vést tréninky. Jednoduše přístup jiného zkušeného učitele.
Dalšíí důvody jsou různé názory lidí na Zdenála, které jsou až dogmatické a hodně rozdílné. Někteří, jako Dalibor z Kozojed nám doporučují Zdenálův přístup a jiní nám jej nedoporučují. Jedná se zejména o oblast sportovních HEMA šermířů a já si chci udělat vlastní názor.

Rozhodně děkujeme za přijetí na semináři a možnosti se účastnit. Také za Zdenálův přístup a snahu odpovědět na otázky všech zúčastněných, nejen naše otázky. Zdenál je fajn člověk, seminář vedl dobře a otevřeně.

Zpětná vazba k semináři, který byl fajn, ale nedal mi vše co jsem očekával. Ovšem, než mě chytnete za slovo, chyba nastala u mě, když jsem před přihlášením zcela nepochopil význam pokročilý student.
Dle mého názoru byl seminář koncipován jako úvod k Tajným sekům Lichtenauera, procvičování a celodenní trénink. Možná Zdenál, jako lektor usoudil, že my účastníci nedostatečně ovládáme základní návyky pro zmíněné seky. Osobně jsem se těšil na Zdenálův výklad, který byl dobrý a na rozvedené a rozsáhlé situace v praktickém šermu, použitelné nejen na turnajích, kterých bylo zase méně než drilu.

Závěrem bych usoudil, že naše kolektivní pokročilost ovlivnila rozsah návazných kombinací konkrétních seků a dril, který byl četný. A právě kvůli drilu předseků na prsty a ruku jsem odmítl v 17:30 dále cvičit z důvodů poraněného prstu.
Seminář pod vedením Zdenála bych doporučil všem, kteří chtějí porovnat svůj výklad a snaží se o rekonstrukci a těm, kteří si prošli základy šermu.
Seminář dle mého názoru není vhodný pro hema sportovní šermíře, tj. pro ty, co šermují převážně v moderních zbrojích, kompletech.

PS:
Osobní názor na Zdenála mám asi takový, že je přátelský a o šermu ví z historického i současného hlediska dost. Praxe učitele a pohyb je na první pohled a zkušenost ze semináře stavěn na letité zkušenosti. Proto odmítám hloupé názory, že Zdenál o šermu moc neví.
Za negativní na semináři považuji rozebírání starých sporů o výkladu tajných seků, zvlášť, když tam oponenti nejsou, aby se hájili a podané informace jsou přinejmenším zavádějící, jak jsem řekl na semináři.
Osobně se rád zúčastním semináře, který povede Zdenál, pokud bude opět vhodný k našemu směru výuky.

Za P.A. Jindra