Zázraky se dějí, a proto je Ondrášek s námi

Rodino, přátelé, žáci, známí, čtenáři i vy ostatní, jsem táta.
Porod trval několik hodin a já u něj byl a řeknu jen, že maminka Lucka si vytrpěla své. Dlouhých 22 hodin neuvěřitelných bolestí musela má žena zvládnout, aby se ve 2:02 dne 26.12.2018 narodil Ondrášek, ale s těžkou asfyxií (tj. v ČASE III podle APGAR skóre s pomocí doktorů žil).

před převozem na JIRP

Událo se to v Neratovické porodnici, ale vše až do poslední chvíle vypadalo v normálu. Ještě v 1:57 měl Ondrášek dle CTG odezvy kolem 160. Nikdo neví zcela jistě proč se to stalo, možná pupečníkem kolem krku nebo rotováním při porodu, ale stalo se.
Stručně vysvětleno, Ondrášek se narodil mrtvý a doktoři jej museli resuscitovat a obnovovat základní životní funkce. To vše probíhalo před našima očima. Držel jsem svou ženu za ruku a doufal, že se nezblázní a vše nějak zvládneme, protože jsem si myslel, že naše dítko už je na jiném místě. Doktor z ára s ostatním personálem nám, Ondráška, zachránil a moc jemu i ostatnímu personálu děkujeme.
Poté z KDDL dětské nemocnice oddělení JIRP, specializovaného oddělení pro novorozence, přijela rychlá. Překvapivě přijela specializovaná sanitka přímo z JIRPu s doktorkou z tohoto oddělení a odvezli Ondráška. Já se ženou jsme započali dlouhou chvíli čekání plných modliteb, proseb a nejistoty.
……..
……..
……..

KDDL – JIRP 26.12. 11:00

Na oddělení JIRP, Ondrášek, prodělal HYPOTERMII a dostal zlatou péči z rukou specialistů, kterým moc děkujeme. Nebýt jejich empatického a milého přístupu, asi bychom se zhroutili. Starali se o náš poklad a prožívali s námi naši těžkost. Chvílemi jsem měl pocit, že personál tohoto oddělení považuje našeho Ondráška za svého, jak o něj pečovali. Pomohli Ondráškovi s infekcí, s komplikací s nadledvinkami, s teplotou, s nežádoucími pohyby, s nepříznivými hodnotami i s běžnou péčí, kterou zastali místo nás rodičů. Také nám pomohli s  kojením, se základními návyky a péčí o novorozeně a dávali nám naději, že zázraky se u miminek stále dějí. Nenapíši lépe než, jak již bylo psáno, andělé z KDDL se nám starali o naše nejmilejší, které jsme milovali dříve než se narodil.  Nechci se rozepisovat o našich pocitech, které jsme si prožili, ale řeknu vám, že jsme si se ženou sáhli na samé dno v porovnání s předchozími životními útrapami.
Dost už o negativním, dnes je Ondrášek z nejhoršího venku a činní nás šťastnými svou nesmírně převelikou maličkostí.

Chceme poděkovat všem, kteří se modlili, drželi s námi palce a mysleli na Ondráška a na nás, všem, kteří Ondráškovi poskytovali svou péči a starali se o něj. A chceme poděkovat za zázrak, protože vyhlídky, zprávy a naše pocity byly velice nepříznivé.

Zkušenost plná strachu a nervozity, má zázrakem šťastný konec, za který jsme neuvěřitelně vděční. Naučila nás vnímat rozdíl mezi banalitou a skutečností. Naučila nás věřit z celého srdce a připomněla, že máme žít v daném okamžiku.

„Jestli najdeš v životě cestu bez překážek, určitě nikam nevede.“
Arthur C. Clarke

Kam nás vedla, nebo vede tato zkušenost, tato cesta?
Tady a teď je to jedno, s Luckou si vážíme každého okamžiku s Ondráškem a prožíváme jej.
Malej je doma, má veškeré běžné projevy a my jsme vděční, je to náš miláček.

 

11 odpovědí na “Zázraky se dějí, a proto je Ondrášek s námi”

 1. Zažila jsem něco podobného se svým synem.Je to čtyřicet let.Jeho těžká zdravotní situace ovlivnila celý náš život.Všechno přehodnotíte.Proto Vám z celého srdce přeju už jen klid a lásku.

 2. Přeji Vám aby jste si prožili se svým malým zlatíčkem spoustu krásných chvil. Někdy se dějí zázraky a Váś chlapeček byl zachráněný. Hodně radosti do dalšího životy.

 3. Nejsem lékař, ale často se zarazím nad vyjadřováním našich spoluobčanů…jak dobře jsou na tom pacienti tam „vedle“ ….ale po pravdě – kolik by toto vše stálo na tom „západě“ a kolik zaplatili Ondráškovi rodiče? (Nepočítám ty hodiny strachu). Ano – jsou výjimky…ale u takovýchto mrňat si myslím jsou u nás lékaři a péče lidštější a proto bychom měli zabránit a nepouštět odborníky jen tak do „světa“! Jenom proto, aby někteří politici se mohli srůst nadosmrti s tou lavicí (protože jinak jsou to lemplové štítící se manuální práce) – tím pádem nejsou prostředky na další vzdělávání a zaplacení kvalitní zdravotní péče. Politici mají vysoké platy a snad ještě větší příplatky…tak bych to hezky osekala-buď jedno nebo druhé a hned by bylo na nedostatky jak ve zdravotnictví nebo ve školství. Mimochodem-na to, že jsme ve školství byli na předních světových místech…tak to je již dávná hudba minulosti! A o rozpad se hodně postarala žena na postu ministryně bez jakýchkoliv zkušeností….a pak to jelo!

  1. Možná máte pravdu a možná by naši lékaři odcházeli do jiných zemí stejně, jako dnes. Kdo ví, ale syna mi v Neratovicích zachránil tým vedený Panem doktorem, který byl ze Slovenska a na JIRPU, kde ležel Ondrášek, bylo mnoho personálu nemocni kolem třiceti.

   Nicméně byť si vašeho názoru cením, na těchto stránkách politiku neřešíme a řešit nechceme. Ani tento můj příspěvek sem nepatří, ale mých žáků se tato událost dotkla a podpora s nadějí pro další rodiče mi připadá správná.

   Děkujeme.

 4. Dobrý den, moc krásně napsáno 🙂 máme za sebou úplně stejnou příhodu 🙁 dnes je našemu synovi 1 rok a 4 měsíce a je úplně v pořádku bez jakýchkoli následku 🙂 ten strach, který tu byl…se nezapomene… je fajn, povzbuzovat ostatní rodiny 😉 moc vám všem přejeme štěstí Kateřina s rodinou

  1. Děkujeme Vám a doufám, že naše společné příběhy dodají těm dalším, snad žádní nebudou, naději a víru, protože před pár dny jsme se ženou nic jiného neměli a ani nemohli mít.

 5. Meli jsme to dost podobne. Apgar 004, rizena hypotermie, HIE 2-3. Synovi bude brzo 5 let a je uplne v poradku a desne zlobi :). I Ondrasek jiste bude, hypotermie je zazrak. Hodne cvicte, bondujte a bud3 jako lusk ;). Meli jste desnou zkusenot a snad se z ni skrze peci o nej brzo dostanete!

  1. Děkujeme Vám za milá slova, dnes nás Ondrášek těší doma a jako správné mimčo o sobě dává vědět.

Komentáře jsou uzavřeny.